top of page

NAŠE MOTTO:

Pro mne je kniha hodnota, která zůstává. Ve svém věku a po tom všem, co jsem zažil, mám chuť něco tady po sobě zanechat.  Štefan Turay

Koučink mi dává křídla :-) já vím, že je to slogan na reklamu energetického nápoje. Ono to ale odpovídá, dává mi energii, abych mohla létat v prostoru vizí, snů, možností…být kreativní. Ida Turayová

Štefan Turay
Štefan Turay

Kdo jsem?

Na pozici ředitele a majitele společnosti Pipex, s. r. o. působím již od roku 1993. Mám přezdívku Pišta, což je maďarská podoba jména Štefan. Její část nese i název společnosti – Pi. Společnost se od svého začátku věnovala zprostředkovatelské činnosti. Avšak vydávání a psaní knih mě v podstatě celý život volá a láká, takže jsem pyšný, že mohu říct, že nyní je moje role i vydavatel. 

 

Na jaký žánr knih se vydavatelství Pipex zaměřuje? 
Naše nakladatelství vydává překladovou literaturu z maďarské, německé, švýcarské a slovenské produkce, zaměřuje se hlavně na oblast filozofie, estetiky, psychologie, medicíny, historie a folkloristiky.

Co mě inspiruje a motivuje k psaní knih?

Touha po odevzdávání poznatků a informací. Je to forma relaxace pro mne, ačkoli je s tím často spojeno mnoho práce a hodin strávených u počítače. Ale volání člověk neuteče.

 

Čím je pro mne kniha?

Pro mne je kniha hodnota, která zůstává. Ve svém věku a po tom všem, co jsem zažil, mám chuť něco tady po sobě zanechat. Také proto se chystám k sepsání té nejdůležitější knihy pro mne, a to je Na jaký žánr knih se vydavatelství Pipex zaměřuje?

Naše nakladatelství vydává překladovou literaturu z maďarské, německé, švýcarské a slovenské produkce, zaměřuje se hlavně na oblast filozofie, estetiky, psychologie, medicíny, historie a folkloristiky.

vlastní biografie. Asi to nebude kniha pro širší veřejnost, ale mohla by znamenat hodnotu pro další generace v naší rodině.

Kniha pro mne měla velký význam už v dětství. Tehdy jsme ještě netrávili hodiny u televize nebo počítačů a knih jsme si vážili. Byly to takové naše poklady, které kolovaly po třídě a znamena pro nás velké dobrodružství a zábavu. Mezi nejoblíbenější patřily knihy od Marka Twaina, Julesa Verna, Jacka Londona a mnoho dalších.

 

A co bych vydavatelství Pipex přál?

Přál bych našemu vydavatelství ještě mnoho dalších hezkých knih. Jdu na tom pracovat…..

 

Ida Turayová

 

Kdo jsem?
Jsem jednatelkou Pipex, s. r. o. od roku 2005. Zpočátku jsem se věnovala hlavně administrativě, ale můj kreativní duch se brzy probudil a začala jsem přemýšlet, jak bych se mohla seberealizovat. Vždy mě lákala práce s lidmi, komunikace, vzdělávání dospělých. 
Brzy jsem začala vyučovat anglický jazyk - jak individuálně tak i týmově ve firmách. Byla to zábava, protože jsem si mohla výuku takzvaně “dělat po svém”. Já jako Vodnář potřebuju svobodu, a to se prolíná i do mé práce. 
Postupem času jsem začala poznávat koučink a využívat jeho principy ve výuce. Přináší mi to radost a profesní naplnění, zároveň vidím, že mí klienti jsou motivováni a baví je rozvíjet své znalosti cizího jazyka. 
Takže svou roli bych nyní popsala jako Lektorka - koučka.
 

Co pro mě znamená koučink?
Koučink mi dává křídla :-) já vím, že je to slogan na reklamu energetického nápoje. Ono to ale odpovídá, dává mi energii, abych mohla létat v prostoru vizí, snů, možností být kreativní. Zároveň poskytuju tento prostor svým klientům. 
Jedná se o bezpečný prostor, má svůj řád a pravidla. Směr “letu” dává vždy klient. Já, jako kouč, hlídám proces a starám se o bezpečí a také o to, aby klient odcházel spokojený s vědomím toho, že se posunul dál. Moc se mi v této souvislosti líbí věta, kterou řekl Ćechov: “Řešení k problému a správně položená otázka jsou dvě úplně odlišné věci. A jenom to druhé je umělcova zodpovědnost”. V originálu: "The solution to a problem and the correct way of posing the question are two completely separate things. And only the latter is an artist's responsibility.”)
A já cítím, že u kouče je to stejné, jako u umělce.
 

Co pro mě znamená angličtina?
Je to zajímavé. Angličtina mě provází a inspiruje už od raného dětství, kdy jsem měla velkou touhu porozumět písničkám z MTV :-). Dnes cítím, že využití anglického jazyka je mnohem širší. Je to celosvětový jazyk, který pomáhá napříč kontinenty k diskusím o problémech, řešeních, nápadech, plánech. 
Já jako lektor se snažím probouzet v mých klientech zvědavost. Pokud je člověk zvědavý a baví ho to, čemu se věnuje, má obrovskou sílu dosáhnout toho, po čem touží. Ve studiu angličtiny, v životě, v práci.

Jaké je moje profesní přání?
Přeju si i nadále dostatek zvídavých a motivovaných klientů. A také si přeju přispět do našeho vydavatelství svou publikací k tématu Výuky angličtiny koučovacím principem.

Ida
bottom of page